Ozonowanie

Zrobiłeś pierwszy krok do życia w zdrowszym domu – uznając, że w Twoim mieszkaniu występują problemy z wilgocią lub jesteś w czasie remontu, prac budowlano remontowych lub doszło do zalania mieszkania czy piwnic. Domowe osuszacze powietrza to przydatne urządzenia, które pomagają w utrzymaniu preferowanego i zdrowego poziomu wilgotności w pomieszczeniu.

Robią to, pracując nad oczyszczaniem powietrza z nadmiaru wilgoci i zapobieganiem rozwojowi pleśni, bakterii i innych cząstek stałych, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych.

Osuszacz powietrza

Ale gdzie w ogóle można zacząć szukać domowego osuszacza, który będzie odpowiadał ich potrzebom? Nie martw się, nasz poradnik zakupowy dostarczy Ci odpowiednich informacji i niezbędnych wskazówek, które pomogą Ci określić, który typ osuszacza najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Aby pomóc Ci to osiągnąć, przyjrzyjmy się, co powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie osuszacza i czy w ogóle go potrzebujesz.
Wiesz, że potrzebujesz osuszacza, jeśli:

 • Na ścianach lub suficie obecne są wilgotne lub mokre plamy.
 • W pokoju jest nieprzyjemnie duszno.
 • Okna pokryte są kondensacją.
 • Istnieją stęchłe zapachy.
 • Widoczna jest pleśń.
 • Nadmiar wilgoci.

Rzeczy do rozważenia przy zakupie osuszacza

Osuszacze powietrza to efektywne jednostki, które przynoszą wiele korzyści dla Twojej przestrzeni i, co najważniejsze, dla Ciebie. Eliminują potencjalnie niebezpieczne zmienne, które mogą wpływać na Twój dom, rodzinę, a nawet ukochane zwierzęta.

Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu należy przeprowadzić badania, aby znaleźć osuszacz, który będzie dla Ciebie najlepszy. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać, kupując nowy osuszacz do swojego domu.

1. Pleśń.

Pleśń może stać się niebezpieczna w dużych ilościach, zagrażając zdrowiu mieszkańców domu. Objawy alergii na pleśń mogą obejmować: podrażnienie oczu i gardła, wysypkę skórną, kichanie, swędzenie gardła i / lub kaszel, nie wspominając o przyczynieniu się do ataków astmy.

Wilgotne, wilgotne powietrze jest idealnym środowiskiem do rozwoju pleśni (50-65% wilgotności), a osuszacz może usunąć nadmiar wilgoci, jednocześnie zapobiegając rozwojowi nowej pleśni. Jeśli Ty lub ktokolwiek w Twoim domu cierpi na częste ataki astmy lub jeśli zauważysz pleśń w różnych miejscach, zdecydowanie powinieneś rozważyć zakup osuszacza do swojego domu.

 1. Popraw jakość powietrza

Jakość powietrza w Twoim domu jest mierzona nie tylko ilością toksyn, które możesz lub nie wdychać, ale także poziomem wilgotności samego powietrza. Chociaż nie można zaprzeczyć, że oczyszczacz powietrza jest najskuteczniejszym sposobem na oczyszczenie powietrza z potencjalnie szkodliwych substancji, osuszacz rzeczywiście odgrywa ważną rolę w poprawie jakości powietrza w pomieszczeniach.

W rzeczywistości, bez względu na to, ile roślin domowych masz w domu lub ile działa oczyszczaczy powietrza, niemożliwe jest utrzymanie jakości powietrza w domu na zdrowym poziomie, jeśli jest zbyt dużo wilgoci.

 1. Pomaga w eliminacji roztoczy

Jak omówiliśmy powyżej, osuszacze odgrywają skomplikowaną rolę w poprawianiu ogólnej jakości powietrza w Twoim domu. Nie tylko usuwając nadmierny poziom wilgoci, ale także eliminując roztocza – które mogą być sprawcami tego, dlaczego ostatnio tak często sapałeś.

Roztocza kurzu domowego są częstą przyczyną wielu objawów związanych z alergią i astmą, i rozwijają się w wilgotnym, ciepłym klimacie. Osuszacze pomagają utrzymać ogólną wilgotność w domu na optymalnym poziomie, pomagając w ten sposób wyeliminować środowisko, w którym przeżywają roztocza.

Chociaż prawdopodobnie nigdy nie pozbędziesz się całkowicie tych drobnych roztoczy z domu, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby je powstrzymać. Stworzenie dla nich niekorzystnego środowiska do życia znacznie przyczyni się do zapobieżenia możliwym dolegliwościom zdrowotnym, które mogą powodować.

 1. Chroni Twój dom

Wysoki poziom wilgotności może zniszczyć integralność strukturalną Twojego domu. Z biegiem czasu wilgoć może wpływać na drewno w Twoim domu, w tym na belki nośne, powodując ich wypaczanie, pękanie lub nawet pękanie. W ścianie może zacząć rozwijać się pleśń. Metalowe okucia mogą zacząć rdzewieć. Wszystko dlatego, że w Twoim domu jest zbyt dużo wilgoci. Osuszacz to łatwy sposób, aby zapobiec powolnemu niszczeniu domu, jednocześnie tworząc zdrowsze środowisko życia dla swojej rodziny.

 1. Pomaga czuć się komfortowo

Gdy w pomieszczeniu obecna jest wilgoć, temperatury mogą wydawać się wyższe niż w rzeczywistości. Usuwając wilgoć z powietrza, poczujesz się bardziej komfortowo bez konieczności zwiększania obrotów klimatyzatora. W rzeczywistości prawdopodobnie możesz podnieść temperaturę na termostacie i w rezultacie uczynić swój dom bardziej energooszczędnym. Jest to szczególnie ważne w najcieplejszych porach roku.

 1. Może być używany w każdym pomieszczeniu

Niezależnie od tego, czy masz wyjątkowo wilgotną piwnicę, czy wilgotny salon, istnieje osuszacz zaprojektowany specjalnie dla tej przestrzeni. W rzeczywistości wiele popularnych domowych osuszaczy może być używanych we wszystkich tych przestrzeniach w domu, aby zapewnić suche środowisko.

Niektóre osuszacze oferują funkcję zwaną „pracą w niskiej temperaturze”, która pozwala na stosowanie ich w klimatach do -4 ° F, dzięki czemu urządzenia te są idealne do użytku przez cały rok. Wiele domowych osuszaczy jest wyposażonych w kółka zapewniające wygodną mobilność, co umożliwia łatwe przenoszenie urządzenia z pokoju do pokoju, zapewniając leczenie zawsze i wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne.

 1. Dostępne różne rozmiary

Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu ważne jest, aby dowiedzieć się, jaki rozmiar osuszacza jest odpowiedni dla Twojego domu. Osuszacze usuwają wilgoć pod względem pojemności litra, podkreślając rozmiar zbiornika każdego urządzenia.

Małe pokoje:

Do pomieszczeń lekko wilgotnych lub małych, takich jak łazienki czy pralnie, zalecany jest osuszacz o pojemności 25-40 litrów.
Pokoje średniej wielkości:

W przypadku średnich pomieszczeń, takich jak sypialnie lub pomieszczenia o nadmiernym poziomie wilgoci, zalecany jest osuszacz o pojemności 40-59 litrów.
Duże pokoje:

W przypadku większych pomieszczeń, w tym salonów lub innych otwartych przestrzeni życiowych, zalecany jest osuszacz o pojemności 60+ litrów.
Piwnice, garaże i przeszukiwania:

Jeśli Twój garaż, piwnica lub miejsce do indeksowania również muszą być traktowane, ogólnie zaleca się jednostkę o rozmiarze 60+. Istnieją jednak specjalnie zaprojektowane jednostki przeznaczone dla tych obszarów. Zalecamy użycie jednego z nich, jeśli to możliwe, zwłaszcza jeśli urządzenie będzie używane w tym obszarze przez dłuższy czas.

Powyższe rozmiary pomieszczeń zazwyczaj obejmują standardowy dom, jednak jeśli potrzebujesz jeszcze większego urządzenia, możesz chcieć uzyskać komercyjne i przemysłowe osuszacze. Jednostki o pojemności 70 litrów lub mniej są idealne do użytku domowego, podczas gdy większe osuszacze są idealne do zastosowań komercyjnych i przemysłowych, takich jak magazyny, fabryki i serwerownie.

Należy jednak pamiętać, że większy osuszacz niekoniecznie jest lepszy; na wydajność osuszacza ma wpływ wielkość i poziom wilgotności w oczyszczanej przestrzeni.

 1. Wiele opcji przyjaznych dla budżetu

Zanim się spieszysz i wydasz dużo pieniędzy na osuszacz, ważne jest, aby zapoznać się z różnymi dostępnymi typami i markami, a także z intencjami po zakupie urządzenia. Gdy już to wiesz, znacznie łatwiej będzie znaleźć odpowiedni osuszacz do Twojego domu lub sytuacji.

Jednostki o większej pojemności są generalnie droższe ze względu na ich zdolność do obsługi dużych przestrzeni. Dodatkowo to samo można powiedzieć o marce, którą kupujesz.

W zależności od przeznaczenia urządzenia cena może się znacznie różnić.

Jednak zawsze zamiast kupować możesz wypożyczyć osuszacz i przetestować jego działanie w Twoim domu. Jeśli masz na myśli określony budżet, zawężenie wyboru w oparciu o funkcje osuszacza pomoże nie tylko znaleźć urządzenie w Twoim przedziale cenowym, ale także znaleźć urządzenie zaprojektowane dla Twojego celu. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co i gdzie planujesz używać urządzenia.

 1. Przenośny i wygodny

Posiadanie osuszacza z funkcją mobilną może być wygodne, szczególnie w przypadku długotrwałego użytkowania.

W dzisiejszych czasach standardem jest to, że osuszacz będzie wyposażony w kółka i uchwyty do przenoszenia, ale jeśli nie, jest to funkcja, którą zalecamy, aby mieć. Nie tylko ułatwi to codzienne użytkowanie, ale także ułatwi przemieszczanie się z jednego miejsca w domu do drugiego. Umożliwi to zakup jednej jednostki i strategiczne wykorzystanie jej w domu, zamiast kupowania wielu jednostek przeznaczonych dla wielu obszarów w domu.

 1. Efektywność energetyczna pomaga zaoszczędzić pieniądze

Gdy urządzenie ma ocenę Energy Star, oznacza to, że osuszacz może działać w sposób świadomy energii, aby pomóc Ci oszczędzać energię, co oznacza, że ​​możesz obniżyć koszty użytkowania. Pomoże to nie tylko stworzyć zdrowsze środowisko dla Ciebie i Twojej rodziny, ale także pozwoli zaoszczędzić pieniądze.

 1. Konserwacja jest łatwa

Poszukaj osuszaczy z filtrem ładowanym od góry. Ta innowacyjna funkcja pozwala na bardzo prostą i szybką konserwację.

Podczas gdy wiele osuszaczy wymaga wyjęcia wewnętrznego zbiornika w celu wymiany lub czyszczenia filtra, urządzenia z tą funkcją mają wygodną komorę na górze, która zapewnia natychmiastowy dostęp do filtra. Skraca to czas spędzony na próbie otwarcia urządzenia i zapobiega niepotrzebnemu bałaganowi. Zaufaj mi, usunięcie i opróżnienie wewnętrznego zbiornika doprowadzi w pewnym momencie do niechcianego bałaganu.

 1. Automatyczne wyłączanie oszczędza czas i energię

Zaprojektowane w celu dalszego obniżenia kosztów energii, osuszacze z funkcją automatycznego wyłączania wykorzystują inteligentne oprogramowanie do aktywnego monitorowania klimatu w pomieszczeniu i wyłączają się po osiągnięciu pożądanego poziomu wilgotności. Ponadto jednostki z tą funkcją zostaną również wyłączone, gdy zbiornik wewnętrzny się zapełni. Kolejna niezbędna funkcja, jeśli chodzi o zakup osuszacza do domu, automatyczne wyłączanie zapewni, że urządzenie będzie działać tylko z najlepszą możliwą wydajnością.

 1. Automatyczne rozmrażanie oszczędza czas

Osuszacze z automatycznym rozmrażaniem są wygodne i oszczędzają czas, jeśli chodzi o konserwację. Funkcja automatycznego rozmrażania jest obowiązkowa dla każdego, kto planuje używać swojego urządzenia w chłodniejszym klimacie. Funkcja automatycznego rozmrażania umożliwia obsługę urządzenia bez obawy o uszkodzenia spowodowane mrozem. Podczas gdy większość osuszaczy może działać w pomieszczeniach o niskiej temperaturze, urządzenia zaprojektowane do pracy w niskich temperaturach mogą działać bez niebezpieczeństwa oblodzenia cewek jednostek.

 1. Ponownie uruchamia się automatycznie

W przypadku przerw w dostawie prądu – lub za każdym razem, gdy nagle wyłączy się prąd – funkcja automatycznego restartu jest darem niebios. Ta funkcja zapewnia, że ​​Twój osuszacz będzie nadal działał z poprzednio skonfigurowanymi ustawieniami, gdy tylko zostanie przywrócone zasilanie, dzięki czemu Twoja przestrzeń będzie nadal otrzymywała osuszanie, jakiego potrzebuje. Ta funkcja jest niezbędna dla osób, które dużo podróżują / pracują i rzadziej są w domu.

 1. Opróżnia w sposób ciągły

Chociaż niektóre osuszacze mogą mieć dużą pojemność zbiornika, umożliwienie ciągłego opróżniania może zmniejszyć konserwację użytkownika, a także zapewnić ciągłe osuszanie przestrzeni. Niektóre jednostki są wyposażone w węże spustowe, które łączą się z wewnętrznym zbiornikiem i wykorzystują grawitację do dostarczania nagromadzonej wilgoci do najbliższego odpływu. Odpływy grawitacyjne mogą spuszczać ciecz tylko w pionie, więc jeśli potrzebujesz bardziej wydajnej opcji, skorzystanie z pompy kondensatu może być korzystne. Pompy skroplin doskonale sprawdzają się w miejscach o zróżnicowanej wysokości i pracują przy pompowaniu cieczy pionowo i poziomo do najbliższego odpływu.