Teraz, gdy już ustaliłeś, czy Twój zakład musi zamiatać, szorować, czy zamiatać i szorować, następnym krokiem jest określenie rozmiaru i trybu potrzebnego sprzętu – szerokości ścieżki zamiatania i tego, czy potrzebujesz maszyny prowadzonej, czy też samojezdnej . Rozmiar i tryb są określane na podstawie wielkości głównych korytarzy, całkowitej powierzchni, częstotliwości zamiatania, ruchu i ilości brudu, pyłu, kurzu. Przyjmuje się zasadę, że jeśli powierzchnia przekracza 2000 m2 i wymiary korytarzy są nie mniejsze niż 3 m zamiatarka z fotelem dla operatora będzie najbardziej wydajna i przyjazna. Na mniejszych obszarach i węższych przejściach zalecane są mniejsze zamiatarki lub szorowarki prowadzące. Wiele obiektów ma oba typy zamiatarek i wykorzystuje więcej niż jedną zamiatarkę, aby dostosować się do potrzeb określonych obszarów.

SZOROWARKI AUTOMATYCZNE tzw AUTOMATY

Od automatów szorujących, które zastępują czyszczenie z mopem i wiadrem, po wysokowydajne szorowarki samojezdne, automatyczne szorowarki są przeznaczone do pozostawiania twardych powierzchni czystych, suchych i gotowych do ruchu pieszego lub maszynowego. Automatyczna maszyna do szorowania używana codziennie lub co tydzień będzie utrzymywał powierzchnię podłogi i zapobiegnie gromadzeniu się oleju, tłuszczu i innych plam. Poprawi również wygląd podłóg, usunie ślady opon wózków widłowych i sprawi, że podłogi będą bezpieczniejsze dla ludzi i maszyn.

DOPASOWANIE WŁAŚCIWEJ SZCZOTKI DO SZORU DO TWOJEGO ZASTOSOWANIA

Wybierz odpowiednią płuczkę przemysłową Podstawową funkcją automatycznego skrubera jest nakładanie roztworu czyszczącego, mieszanie go szczotkami szorującymi i odzyskiwanie brudnego roztworu za pomocą ściągaczki. Istnieją jednak różnice projektowe i konstrukcyjne między różnymi stylami płuczek. Obecnie działają zasadniczo dwie zasady szczotek szorujących – tarczowa i cylindryczna. Niektórzy producenci oferują szorowarki zarówno z tarczami, jak i cylindrycznymi wałkami szorującymi, które można łatwo wymienić bez użycia narzędzi.

Szczotki tarczowe z możliwością doboru różnych padów np. do agresywnego czyszczenia gładkich powierzchni są wymagane do intensywnego czyszczenia. Szczotki talerzowe podążają za opadami i niskimi punktami na podłodze, zapewniając stały nacisk w dół – zapewniając bardziej agresywne szorowanie. Szczotki talerzowe pozwalają również na użycie mniejszej ilości środka czyszczącego. Jednak w zależności od czyszczonego obszaru, najpierw może być wymagane zamiatanie.

Szczotki cylindryczne do szorstkich, zaprawionych podłóg – Te okrągłe szczotki są idealne do zbierania lekkich zanieczyszczeń z chropowatych, spoinowanych powierzchni – eliminując potrzebę zamiatania wstępnego przed szorowaniem. Jednak ze względu na swoją długość i konstrukcję szczotki cylindryczne nie dopasowują się do konturów i zagłębień w podłodze.

MASZYNY KOMBINOWO – SZORUJĄCE

Jeśli twoja podłoga wymaga zarówno zamiatania, jak i szorowania, zakup zamiatarko szorowarki o podwójnym zastosowaniu może przynieść korzyści. Początkowy koszt zamiatarko szorowarki jest niższy niż zakup każdej maszyny oddzielnie – a posiadasz tylko jedną maszynę zamiast dwóch. W mniejszych obiektach, w których jedna osoba wykonuje zadania związane z czyszczeniem podłogi, zamiatarka-szorowarka maksymalizuje czas pracy maszyny – w przypadku dwóch maszyn jedna z nich zawsze byłaby bezczynna. W przypadku takich maszyn istnieje również czynnik oszczędności pracy. Korzystanie z maszyny kombinowanej może obniżyć koszty konserwacji nawet o 50%, ponieważ funkcje zamiatania i szorowania są obsługiwane przez jedną maszynę i jednego operatora.

BADANIE POTRZEB KONSERWACJI PODŁOGI

Większość ekspertów z branży sprzątającej zaleca, aby kierownicy obiektów i konserwacji współpracowali z profesjonalistami od czyszczenia podłóg, takimi jak sprzedawca sprzętu, którzy mogą przeanalizować Twoje potrzeby, a następnie zalecić najbardziej produktywne i opłacalne rozwiązania.

Doświadczony sprzedawca sprzętu rozpocznie od oceny bieżącego programu czyszczenia pod kątem całkowitej powierzchni, rodzajów powierzchni, czasu potrzebnego do wyczyszczenia określonych obszarów, liczby i szerokości korytarzy i drzwi oraz liczby personelu zaangażowanego w czynności czyszczenia. Następnie powinien przeprowadzić dla Ciebie „analizę produktywności”, porównując szczegółowe informacje o Twoim obecnym systemie czyszczenia z faktami dotyczącymi wydajności nowych alternatywnych urządzeń. Celem Twojego zewnętrznego konsultanta powinno być zalecenie najbardziej wydajnego rozwiązania sprzętowego – co ma sens finansowy – dla każdego z Twoich różnych potrzeb w zakresie czyszczenia.

Wynajem czy zakup.

Choć większość firm wydaje się iż zakup będzie bardziej atrakcyjny nie biorą pod uwagę konieczności serwisów, wymiany szczotki, listew ssących czy innych elementów które zużywają się w czasie czyszczenia.

Koszt akumulatorów to niejednokrotnie 30% wartości maszyny w przypadku mniejszych szorowarek prowadzonych lub ok 20% w przypadku maszyn jezdnych.

Wymiana listew ssących to koszty 300-500 zł

Wymiana szczotki to koszt rzędu 200-500 zł

I te wszystkie koszty bierze na siebie wypożyczalnia…. Dlatego wynajem może okazać się bardziej korzystny.